Először megpróbálom értelmezni a kvalifikációs szabályokat, majd körbejárom, hogy pontosan milyen és mekkora csodának kéne ahhoz történnie, hogy szeretett lányaink 1996 óta tartó szép sorozata Londonban se szakadjon meg.
A magyar női kézilabda-válogatott egyedüli európai csapatként(!!) az 1996-os atlantai olimpia óta minden ötkarikás eseményen részt vett. Ahhoz, hogy a londoni Handball Arena pályáján is játszhassanak, gyakorlatilag isteni csodára van szükség. De mit is jelent ez?
Tények
A tornára immáron az athéni olimpia óta 12 válogatott jut ki. Nézzük, most kik ezek:
1. A rendező: Nagy-Britannia
2. A világbajnok: aranyvasárnap megtudjuk
3. Az Európa-bajnok: Norvégia
4. Az ázsiai selejtező győztese: Dél-Korea
5. Az Afrikai Nemzetek Kupája győztese: 2012. január 10-21 (Rabat, Marokkó)
6. A Pán-Amerikai Játékok győztese: Brazília
7-12. A három olimpiai selejtezőcsoport első 2-2 helyezettje
Az egyenként négycsapatos selejtezőtornák időpontja egységesen 2012. május 25-27.
Elérhető?
Fontos lesz a továbbiak szempontjából, hogy melyek azok az európai válogatottak, akik a legutóbbi Európa-bajnokságon mögöttünk végeztek, viszont most, Brazíliában - velünk ellentétben - szerepelnek. Ezek pedig:
- Spanyolország
- Izland
- Németország
Pótsel'
Amint az fentebb látható, közvetlenül csak a kontinensbajnokságok győztesei, valamint a világbajnok jut ki Londonba, így az igazi harc a pótselejtezős helyekért zajlik (Hogy mi a fenének zsúfolnak három napba három meccset a szezon vége felé, mikor a játékosok már teljesen kivannak? Passz.). De mégis hogyan lehet egy-egy ilyen helyet megcsípni? Aki ezt tudni szeretné, az NE ugorja át a következő részt. Ellenben, aki nem akar agyfaszt kapni, az görgessen lejjebb (na jó, azért mégse).
Eme tavaszi idegbajban tizenkét csapat vehet részt, papíron ezek a következők:
- A világbajnokság (most zajlik Brazíliában) 2-7. helyezettje --> 6 hely
- Európa, Afrika, Ázsia és Pán-Amerika további 1-1 csapata az olimpia előtti kontinensbajnokságok eredményei alapján --> 4 hely
- A nemzetközi szövetség (IHF) további 1-1 helyet biztosít ama két földrésznek, akik az ötkarikás játékokat megelőző világbajnokságon - azaz most - a legjobban szerepelnek (ezeket is az olimpia előtti nemzetközi versenyek alapján osztják ki) --> 2 hely
(Utóbbi a szabályok értelmében a világbajnok kontinensét, valamint azt a "földdarabot" illeti meg, mely a legelső olyan csapatot adja, amely nem a "győztes földrészről" érkezett.) --> a sportág erőviszonyaiból fakadóan egész nyugodtan kijelenthetjük, hogy az egyik ilyen plusz Európának jut majd.
Matek - csak erős idegzetűeknek
A helyzet a következő: mi a tizedik helyen végeztük a legutóbbi (norvég-dán rendezésű) EB-n. Tekintve, hogy a mostani VB-n nem vagyunk ott - pedig mennyivel érdekesebb lenne az egész magyar csajokkal, ó, istenem... -, ezért csak és kizárólag a kontinentális kvótában bízhatunk, abban is csak igen különleges esetben. Ez azért van, mert a helyzetből adódóan csak a MÁSODIK SZÁMÚ EURÓPAI "BÓNUSZ" HELYET szerezhetjük meg. Azt is csak földöntúli szerencsével.
Ha ezt érted, akkor a rendszer se fog gondot okozni...
Mi kell ehhez? A válasz egyszerű (vagy nem): abban kell bíznunk, hogy a világbajnokság selejtezős helyeit (ami alapesetben 2-7, de ez csak papíron van így) olyan országok kaparintják meg, akik vagy már kijutottak Londonba, vagy előttünk végeztek a tavaly decemberi EB-n.
Azonnal bebukjuk az esélyt, ha olyan válogatott szerzi meg Brazíliában a selejtezőkön való indulás jogát, aki:
- eddig még nem jutott még ki közvetlenül az olimpiára (kivéve persze Angolát, akik úgyis megnyerik majd az afrikai selejtezőt)
- mögöttük végzett a decemberi EB-n.
Szerencsekerék
Ahhoz, hogy az őrült számolás tovább folytatódhasson, nézzük meg a nyolcaddöntők párosítását (a kiemelt meccsek eredményeire kell különösen is figyelni):
- Norvégia - Hollandia
- Korea - Angola
- Oroszország - Izland
- Montenegró - Spanyolország
- Svédország - Franciaország
- Brazília - Elefántcsontpart
- Dánia - Japán
- Románia - Horvátország
Nem egyszerűsödött a helyzetünk. Mégpedig azért nem, mert az ideiglenesen mennyországot jelentő selejtezős hely bizonyos körülmények között "lejjebb csúszhat" a 7. pozíciónál. Ez akkor válik valósággá, ha olyanok jutnak el ezen magasságokig, akik már kiharcolták maguknak az ötkarikás részvételt.
Ezek a következők lehetnek:
- Korea vagy Angola
- Norvégia
- Brazília
Gyorsan rájöhet mindenki, hogy (amennyiben a papírforma beigazolódik) a hetedik hely helyett immáron a tizedik hely is elrepít az egyik háromnapos minitorna egyikére.
Azt kell tehát kiszurkolnunk, hogy egyetlen olyan csapat se végezzen a TIZENEGYEDIK HELYNÉL ELŐRÉBB, mely nem nyerte meg földrésze bajnokságát, vagy nem előzött meg minket a tavalyi európai seregszemlén.
IHF, te marha...
Ezt - a Nemzetközi Kézilabda Szövetségnek köszönhetően - azonban nem lesz egyszerű követni (Ki lepődött meg?). Radikális újítás volt az előző világbajnoksághoz képest, hogy idén a csoportkör után nem egy úgynevezett "középcsoport" vagy "Main Round" következik, hanem a legjobb 16 csapat - azaz csoportonként négy - nyolcaddöntőt vív egymással. Ezeknek a meccseknek a győztesei bejutnak a negyeddöntőbe, a vesztesek pedig...
... hát igen. Azt várná az ember, főleg ha van tétje, hogy a 9-16. helyekért is játszanak majd. Ehelyett a következő a felállás: a helyosztók elmaradnak, a helyezéseket pedig a következő - őrült - módon állapítják meg (tessék kapaszkodni):
A kiesetteknek felállítanak egy minitabellát, melyben a csoportjukból továbbjutó ellenfelekkel szembeni eredményeik (pontszám-gólkülönbség) szerepelnek . Az itt elfoglalt hely alapján rangsorolják majd a vesztes gárdákat.
Ez jelenleg (még 16 csapattal) így áll:
Nagy kösz a hatharom.hu-nak
Ez az eljárás annak tükrében különösen érdekes, hogy a 17-24. helyekért le fogják játszani a roppant fontos meccseket. Kutya legyek, ha megértem, miért...
A lényeg - négyes kötés
Összefoglalásképp a tényállás a következő: ha a papírforma nem borul (azaz Brazília legyőzi Elefántcsontpartot, valamint Dánia felülkerekedik Japán válogatottján - ezekre sok pénzt feltennék), akkor azért kell izgulnunk, hogy Izland valamint Spanyolország ne végezzen a 11. helynél előrébb. Ez akkor következik be, ha:
- Oroszország legyőzi Izlandot
- Montenegró legyőzi Spanyolországot
- Románia legyőzi Horvátországot (ezt kiválthatja, ha Hollandia legyőzi Norvégiát)
- Svédország legyőzi Franciaországot (ha nem sikerül, akkor sem vagyunk elveszve, ekkor viszont Norvégiának kell megnyernie a világbajnokságot)
- Mindezek mellett életfontosságú, hogy európai csapat nyerje az aranyérmet.
Szeretettel ajánlom a szerencse lovagjainak figyelmébe, hogy ha fogadnak a számunkra fontos hat mérkőzésen a nekünk kedvező eredményre, akkor a tét 29,99-szeresét nyerhetik meg. Én feltettem a dologra 500 forintot. Egyszer nekünk is lehet szerencsénk ;).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése