2011. december 11., vasárnap

Deriválj az olimpiáért!

Először megpróbálom értelmezni a kvalifikációs szabályokat, majd körbejárom, hogy pontosan milyen és mekkora csodának kéne ahhoz történnie, hogy szeretett lányaink 1996 óta tartó szép sorozata Londonban se szakadjon meg.

A magyar női kézilabda-válogatott egyedüli európai csapatként(!!) az 1996-os atlantai olimpia óta minden ötkarikás eseményen részt vett. Ahhoz, hogy a londoni Handball Arena pályáján is játszhassanak, gyakorlatilag isteni csodára van szükség. De mit is jelent ez?

Tények

A tornára immáron az athéni olimpia óta 12 válogatott jut ki. Nézzük, most kik ezek:

1. A rendező: Nagy-Britannia
2. A világbajnok: aranyvasárnap megtudjuk
3. Az Európa-bajnok: Norvégia
4. Az ázsiai selejtező győztese: Dél-Korea
5. Az Afrikai Nemzetek Kupája győztese: 2012. január 10-21 (Rabat, Marokkó)
6. A Pán-Amerikai Játékok győztese: Brazília
7-12. A három olimpiai selejtezőcsoport első 2-2 helyezettje

Az egyenként négycsapatos selejtezőtornák időpontja egységesen 2012. május 25-27.

Elérhető?

Fontos lesz a továbbiak szempontjából, hogy melyek azok az európai válogatottak, akik a legutóbbi Európa-bajnokságon mögöttünk végeztek, viszont most, Brazíliában - velünk ellentétben - szerepelnek. Ezek pedig:

  1. Spanyolország
  2. Izland
  3. Németország

Pótsel'

Amint az fentebb látható, közvetlenül csak a kontinensbajnokságok győztesei, valamint a világbajnok jut ki Londonba, így az igazi harc a pótselejtezős helyekért zajlik (Hogy mi a fenének zsúfolnak három napba három meccset a szezon vége felé, mikor a játékosok már teljesen kivannak? Passz.). De mégis hogyan lehet egy-egy ilyen helyet megcsípni? Aki ezt tudni szeretné, az NE ugorja át a következő részt. Ellenben, aki nem akar agyfaszt kapni, az görgessen lejjebb (na jó, azért mégse).

Eme tavaszi idegbajban tizenkét csapat vehet részt, papíron ezek a következők:

  1. A világbajnokság (most zajlik Brazíliában) 2-7. helyezettje --> 6 hely

  2. Európa, Afrika, Ázsia és Pán-Amerika további 1-1 csapata az olimpia előtti kontinensbajnokságok eredményei alapján --> 4 hely

  3. A nemzetközi szövetség (IHF) további 1-1 helyet biztosít ama két földrésznek, akik az ötkarikás játékokat megelőző világbajnokságon - azaz most - a legjobban szerepelnek (ezeket is az olimpia előtti nemzetközi versenyek alapján osztják ki) --> 2 hely

(Utóbbi a szabályok értelmében a világbajnok kontinensét, valamint azt a "földdarabot" illeti meg, mely a legelső olyan csapatot adja, amely nem a "győztes földrészről" érkezett.) --> a sportág erőviszonyaiból fakadóan egész nyugodtan kijelenthetjük, hogy az egyik ilyen plusz Európának jut majd.

Matek - csak erős idegzetűeknek

A helyzet a következő: mi a tizedik helyen végeztük a legutóbbi (norvég-dán  rendezésű) EB-n. Tekintve, hogy a mostani VB-n nem vagyunk ott - pedig mennyivel érdekesebb lenne az egész magyar csajokkal, ó, istenem... -, ezért csak és kizárólag a kontinentális kvótában bízhatunk, abban is csak igen különleges esetben. Ez azért van, mert a helyzetből adódóan csak a MÁSODIK SZÁMÚ EURÓPAI "BÓNUSZ" HELYET szerezhetjük meg. Azt is csak földöntúli szerencsével.

Ha ezt érted, akkor a rendszer se fog gondot okozni...

Mi kell ehhez? A válasz egyszerű (vagy nem): abban kell bíznunk, hogy a világbajnokság selejtezős helyeit (ami alapesetben 2-7, de ez csak papíron van így) olyan országok kaparintják meg, akik vagy már kijutottak Londonba, vagy előttünk végeztek a tavaly decemberi EB-n.

Azonnal bebukjuk az esélyt, ha olyan válogatott szerzi meg Brazíliában a selejtezőkön való indulás jogát, aki:

  • eddig még nem jutott még ki közvetlenül az olimpiára (kivéve persze Angolát, akik úgyis megnyerik majd az afrikai selejtezőt)
  • mögöttük végzett a decemberi EB-n.


Szerencsekerék

Ahhoz, hogy az őrült számolás tovább folytatódhasson, nézzük meg a nyolcaddöntők párosítását (a kiemelt meccsek eredményeire kell különösen is figyelni):

  • Norvégia - Hollandia
  • Korea - Angola
  • Oroszország - Izland
  • Montenegró - Spanyolország
  • Svédország - Franciaország
  • Brazília - Elefántcsontpart
  • Dánia - Japán
  • Románia - Horvátország

Nem egyszerűsödött a helyzetünk. Mégpedig azért nem, mert az ideiglenesen mennyországot jelentő  selejtezős hely bizonyos körülmények között "lejjebb csúszhat" a 7. pozíciónál. Ez akkor válik valósággá, ha olyanok jutnak el ezen magasságokig, akik már kiharcolták maguknak az ötkarikás részvételt.

Ezek a következők lehetnek:

  • Korea vagy Angola
  • Norvégia
  • Brazília

Gyorsan rájöhet mindenki, hogy (amennyiben a papírforma beigazolódik) a hetedik hely helyett immáron a tizedik hely is elrepít az egyik háromnapos minitorna egyikére. 

Azt kell tehát kiszurkolnunk, hogy egyetlen olyan csapat se végezzen a TIZENEGYEDIK HELYNÉL ELŐRÉBB, mely nem nyerte meg földrésze bajnokságát, vagy nem előzött meg minket a tavalyi európai seregszemlén.

IHF, te marha...

Ezt - a Nemzetközi Kézilabda Szövetségnek köszönhetően - azonban nem lesz egyszerű követni (Ki lepődött meg?). Radikális újítás volt az előző világbajnoksághoz képest, hogy idén a csoportkör után nem egy úgynevezett "középcsoport" vagy "Main Round" következik, hanem a legjobb 16 csapat - azaz csoportonként négy - nyolcaddöntőt vív egymással. Ezeknek a meccseknek a győztesei bejutnak a negyeddöntőbe, a vesztesek pedig...

... hát igen. Azt várná az ember, főleg ha van tétje, hogy a 9-16. helyekért is játszanak majd. Ehelyett a következő a felállás: a helyosztók elmaradnak, a helyezéseket pedig a következő - őrült - módon állapítják meg (tessék kapaszkodni):

A kiesetteknek felállítanak egy minitabellát, melyben a csoportjukból továbbjutó ellenfelekkel szembeni eredményeik (pontszám-gólkülönbség) szerepelnek . Az itt elfoglalt hely alapján rangsorolják majd a vesztes gárdákat.

Ez jelenleg (még 16 csapattal) így áll:

Nagy kösz a hatharom.hu-nak

Ez az eljárás annak tükrében különösen érdekes, hogy a 17-24. helyekért le fogják játszani a roppant fontos meccseket. Kutya legyek, ha megértem, miért...

A lényeg - négyes kötés

Összefoglalásképp a tényállás a következő: ha a papírforma nem borul (azaz Brazília legyőzi Elefántcsontpartot, valamint Dánia felülkerekedik Japán válogatottján - ezekre sok pénzt feltennék), akkor azért kell izgulnunk, hogy Izland valamint Spanyolország ne végezzen a 11. helynél előrébb. Ez akkor következik be, ha:

  1. Oroszország legyőzi Izlandot
  2. Montenegró legyőzi Spanyolországot
  3. Románia legyőzi Horvátországot (ezt kiválthatja, ha Hollandia legyőzi Norvégiát)
  4. Svédország legyőzi Franciaországot (ha nem sikerül, akkor sem vagyunk elveszve, ekkor viszont Norvégiának kell megnyernie a világbajnokságot)
  • Mindezek mellett életfontosságú, hogy európai csapat nyerje az aranyérmet.

Szeretettel ajánlom a szerencse lovagjainak figyelmébe, hogy ha fogadnak a számunkra fontos hat mérkőzésen a nekünk kedvező eredményre, akkor a tét 29,99-szeresét nyerhetik meg. Én feltettem a dologra 500 forintot. Egyszer nekünk is lehet szerencsénk ;).


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése